Insultas. Kaip atpažinti jo požymius

dreamstime_1776346

Dažniausiai, insultas laikomas vyresnių žmonių liga, tačiau dėl nuolatnio streso, pervargimo ir kitų ne itin palankių gyvenimiškų situacijų ši liga vis jaunėja. Ji gali ištikti bet kokio amžiaus žmones, net vaikus.

Dažniausi rizikos veiksniai yra padidėjęs kraujo spaudimas, cukrinis diabetas, lipidų kiekio padidėjimas kraujyje, širdies ligos – ypač tos, kurių metu sutrinka normalus širdies ritmas.
Iš gyvenimo būdo veiksnių pagrindiniai yra nejudrumas, nepakankamas fizinis aktyvumas, antsvoris, rūkymas, uždegiminės ligos.
Rizikos veiksnys gali būti ir didelis fizinis krūvis. Pvz., ilgai dirbdamas sode vasarą, žmogus daug prakaituoja, netenka skysčių, ir dėl to tirštėja kraujas. Sutirštėjus kraujui, daug lengviau susiformuoja trombai, krešuliai, galintys užkimšti kraujagysles ir sukelti išeminį insultą. Todėl dirbant fizinį darbą būtina gerti daug skysčių.
Kitas didelio fizinio krūvio pavojus – staiga pakilęs kraujo spaudimas. Ypač aukštas kraujo spaudimas gali komplikuotis kraujagyslės plyšimu ir taip gali įvykti hemoraginis insultas – kraujo išsiliejimas į smegenis.

Egzistuoja trys dažniausi ir labiausiai būdingi insulto požymiai, kuriuos pastebėjus būtina tuoj pat kreiptis pagalbos, kadangi atverti užsikimšusią smegenų kraujagyslę vaistais įmanoma per pirmąsias 4,5 val. nuo priepuolio pradžios. Taigi šios valandos suteikia daugiau galimybių, kad gydymas bus sėkmingas.
Pats pirmasis požymis – vienpusis jutimo sutrikimas, jėgos nusilpimas – nutirpsta viena kūno pusė – dažniausiai, ranka, koja arba veidas, o kartais ir viskas iš karto. Žmogui sutrinka pusiausvyra, negali stovėti, sėdėti, sutrinka eisena. Veido asimetrija, jam kalbant arba šypsantis, irgi rodo vienos pusės raumenų silpnumą.

Antrasis požymis – sutrikusi kalba. Žmogus negali pasakyti tam tikrų žodžių, nesupranto ir nevykdo paliepimų, kalba tampa nerišli, neaiški, dažnai nesuprantama aplinkiniams.
Trečiasis požymis – sutrikusi rega, susiaurėja matymo laukas arba gali nebematyti viena akimi.

Kaip atpažinti gresiantį infarktą?

Miokardo infarktu gali susirgti iki tol iš pažiūros visiškai sveikas žmogus. Tik prieš pat susergant išryškėja priešinfarktinės būklės (nestabilios krūtinės anginos) požymiai:

• priepuolinis skausmas, kuris pasireiškia sunkumu, gniaužimu, smaugimu, veržimu, „ankštumu“ krūtinėje. Pradžioje retai pacientas pavadina šį pojūtį skausmu;

• kartais skausmas gali būti jaučiamas tik rankose ar kakle, gali plisti į kairę ranką, kaklą, žandikaulį, nugarą, kairės mentės ir tarpumentės sritį;

• retais atvejais skausmas plinta į dešinę ranką, duobutę po krūtinkauliu, dantis, pakaušį;

• skausmas gali trukti nuo 20 minučių iki kelių valandų.

Pas mus Lietuvoje dar nedaug kalbama apie šią klastingą ligą, užsienyje yra trumpi filmukai apie insulto požymius:

Svarbiausia, laiku atpažinti ir padėti sau kitiems.